495010318

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

 

Vítejte na histo.jex.cz

1944

Den D

V den,kdy Spojensci provedli invazi do nacisty okupované Evropy, došlo k jedné z největších vyloďovacích operací dob. Byla sice úzkostlivě a pečlivě naplánovaná, zajištěna vozidly a ostatním vojenským materiálem, ale její úspěch nebo nezdar nakonec závisel na udalosti a statečnosti mužů , kteří vyrazili z vyloďovacích plavidel vstříc smrtonosné palbě z kulometů a děl.Invaze byla jako celek úspěšná , avšak krvavé udalosti na pláži Omaha ukázaly , jakou cenu bylo třeba za vítěství zaplatit.

Vylodění invazních jednotek předcházely seskoky vysadkářů za nepřátelskými liniemi a masivní letecké bombardování a ostřelováni z lodí. Avšak většina leteckých bomb a granátů z námořních děl dopadla až za nepřátelskou obranou, což se nejvíce projevilo na úseku Omaha. Když se zde Američané přiblížili k pláži , rozbouřené moře potopilo mnoho z obojžilvených tanků, které klesly ke dnu i s posádkami ,  jež uvnitř uvízly jako v pasti. Z třiceti tří tanků zbylo pouze šest , které mohly podpořit může na pobřeží. Ameřiští vojáci tonuli ve vysokých vlnách a ti , kteřím se podařilo probojovat se ke břehu, se setkali se smrští palby německých kulometů a děl, střílejích přimo dolů na pláž.                                                                                                                       Americké vylodění na úseku Omaha se změnilo v katastrofu , neboť americké invazní jednotky do soumraku stratily  3 000 mužů.

 Jiným statečným , avšak poněkud chaotickým činem byl odvážný útok amerických ranges na Pinte du Hoc , útes, který se tyčil nad pláží Omaha. Výzvědná služba zde idefokovala dělostřelecké baterie umístěné v opevněních, které tento pás pobřeží měly ovládat. Druhý prapor rangers , jehož velitelem byl plukovník Jim Rudder , dostal hrůzu nahánějící úkol - zdolat po provazových žebřících útesy a dělostřelecké baterie zničit. Ve 4.15 hodin v den D se ameriští rangers ve vyloďovacích plavidlech přiblížili ke skalnatému pobřeží  pod 30 m vysoké útey a jakmile se přiblížili k pláži, okamžitě se ocitli v intezivné nepřátelské palbě. Když se dostali na břeh , vypálili na útesy rakety s lany, avšak lana se odvinula pouhých 15 m, protože během vylodění nasákla vodou. Pouze se žebříky a útočnými noži se ameriští rangersvrihli na skály a vyšplhali se po čelní straně útesu, přestože byli pod palbou , a vyrazili zničit svůj cíl - 155mm děla v bunkrech. Žádná děla tam však nebyla! Spoejenecká zpravodajská služba měla chybné informace. Rudder vyslal hlídky , aby našly děla , která zatím ještě v bunkrech umístěná nebyla. Jakmile je rangers objevili, zničili je. Němeští vojáci pak provedli protiútok, a donutili izolované americké rangers svěst těžký boj trvající dva dny. Poté, co byli konečně osvobozeni, ukázalo se ,že cena za tuto akci byla 135 padlých a raněných z celkového počtu 225 mužů,ztráty tedy činily 60 procent.

Toto je mise v Call of Duty II Den D 

Us pláže: Utah , Omaha

Britské a Kanadské pláže: Gold , Juno , Sword

------------------------------------------------------

Ardeny 

Hazard , i tak by se mohla jmenovat poslední ofenziva na západní frontě. Hitler musel tušit že spojence nezastaví natolik aby dokázal ústoupit se svým Porýnským zbrojištěm. Překvapivý útok začal 16.prosince 1944 malými útoky na spojenecké pozice. Do 25,prosince 1944  došli Němci až k městu Dinant ale jedno město v jejich pláně odolávalo byla to Bastogne ,kterou bránila 101 výsadková divize až do ledna 1945 . I když Němci žádaly bezpodmínečnou kapitulaci odpověděly američané po jejich a to tak že "Nepřímáme" Kůli tomu začal  Štědrý den masivním bombardování amerických pozic. 

Zatím vše .. Bude se ještě dodělávat

-----------------------------------------------------------------------------------

Dukelská Operace

V říjnu 1944 se svedla bitva v Tatrách na Slovensku .Proti sobě stáli čechoslováci a němci. 1 čs. Armádní sbor v SSSR musel pod velením brig. Gen. L. Svobody dukelským průsmikem úroniknou a pomoci slovákům kteří ukrutně bojovali ve Slovenském Národním Povstání které se málem stalo tragické. SSSR věděl že češi a slováci budou chtít vejít na českou půdu a proto je zfr nasadil. Můž za mužem pronikali průsmikem což mělo za následek masakr. Byl plán grigádního generála Ludvíka Svobody na obejití ozbrojených Němců a padnutí jim do zad což po sléze bylo zamítnuto . Maršál Koněv dal Stalinovy jasný plán : tvrdý utok na pozice Němců ,ale zapoměl se smínit že jinak než průsmykem se tanky neprokedou a pěchota proti dělům a tanků má malou šanci. Voják za vojákem, tank za tankem se čeští vojáci pokoušeli dostat na půdu Československa. Voják za vojákem padali na zem mrtví, tank za tankem splánul jako svíčka . 6.října 1944 ustala palba , češi a slováci se dostali na českou půdu a zvítězily v Dukelské Operaci.

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one