495010318

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

 

Vítejte na histo.jex.cz

1942

Stalingrad

Stalin se odmítl vzdát města v jížním Rusku, jež neslo jeho jméno, a Němci byli nakonec oblíčení během manévru , který přípomínal svírání kleští. Německá armáda se ocitla v pasti uprostřed trosek města a vedla zoufalý boj od domu k domu , jen aby přežila. Byl to začátek konce Hitlerovy války proti SSSR.

Kruté boje ve Stalingradu se protáhly na měsíce, až do zimi roku 1943. Sovětská 62.armáda byla oblíčena v centru města,odmítla se však vzdát .Další,64 sovětská armáda , udržovala malé předmostí na východním břehu Volhy neúnavně udržovalo palbu proti utočícím německým jednotkám. Podporovalo je letectvo operující z letišť umístěných rovněž na tomto břehu řeky. Trosky domů, zničených boji,přispěly ke zpomalení rychleho postupu německých tanků. Rozpoutaly se boje muže proti muži. ostřelovači zaujali pozice v mnoha zničených budovách. Každodenní bojové úsilí bylo na obou stranách tak vysilující, že hladoví, prochladlí a vyčerpaní vojáci se změnili v zoufalé bytosti, jejichž jedinou touhou bylo přežít.

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one