495010318

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

 

Vítejte na histo.jex.cz

1940

Francie

Blesková porážka Franci na počátku druhé světové války se stala Hitlerovou největší trofejí. Šlo o nelístosnou ukázku bleskové války, ve které motorovizované kolony v součinosti s letectvem  překonaly méně pohyblivého protivníka. Francouzi, slabě vyzbrojeni a špatně vedeni , byli překvapeni a vymanérováni údetem pancéřových oddílů nepřítele vedeným přes Ardeny. Bitva o Franci byla vrcholem Hitlerovy bleskovéé války v západní Evropě a zárověn ukončením odporu vůči nacistům v této části světa. 

 Po několika desetiletích, která uplynula od konce druhé světové války , se tento strašlivý a nejničivější mezinárodní konflikt stále jasněji jeví jako kulminující fáze řady konfkliktů, které otřásly naši planetouu v prnépolovině 20.století. Těmto střetnutím - které zahájilo Německo v roce 1914 a jež skončily roku 1945 totální německou porážkou - se také říkává ,,druhá třicetiletá válka" . Srovnání obou evropských válek má z vojenského hlediska svůj smysl. V obou světových válkých se zopakovala zísadní stradegie v tom , že Německo se nejdříve vrhlo na západní mocnosti, a zajistilo tak své průmyslové zázemí, a pak začalo dobývat východní Evropu a porážet Rusko.

   Z hlediska vojenského umění se lekce získané v roce 1916 a dále rozvíjenédo roku 1918 dařilo zdokonalovat ve třicátých letech, až přinesly ovoce Německu v jeho rychlémdobyvačném postupu v letech 1939-1941. Podstatou těchto vítězství byl způsob boje úderných jednotek, který byl vymýšlen v zákopech na západní frontě. Sám Hitler v těchto zákopech bojoval, což považoval za jeden z rpzhodnutécích momentů jeho života. 

Bitva o Británii 

Skutečnost , že se Bratánii podařilo nasazením leteckých sil znwmožnit Hitlerův plán na vylodění u jejích břehů, představuje pozoruhodný příklad zvládnutí nejnovější vojenské techniky. Goring přecenil možnosti svého bonbardovacího letectva , když se domníval , že vzdušnými nálety Británii pokoří. Ztráty jeho letounů den za dnem narůstaly. Stíhačka typu Spitfire měla nejlepší příležitosti dokázat svoje schopnosti. Bitva o Británii zmařila Hitlerovy plány na invazi na britské ostrovy a britským ozbrojeným silám poskytla čas k odvetnému úderu na německé pozice v okupované Evropě.

Bitva o Británii byla , jak prohlásil Winston Churchill , nejvýznamnější chvíle v životě britského lidu. Britové stáli tváří v tvář hrozbě, největší za posledné dvě století. Britové díky zahraničním pilotům a Goringově chybě aby stíhačky létaly na urovni bonbardérů. Německé stíhačky neměli šanci proti britským letounům ,kteří nalétavali zhora tudíš měli dobrou střeleckou výhodu a nabrali větší rychlost.Díky tomuto dopadla nějzmanější letecká bitva v druhé světové válce tak jak doapdla.

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one