495010318

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

 

Vítejte na histo.jex.cz

Praha

Bitva rozhlas
Páteho května 1945 v 6:45 ráno, začíná českoslovesnký rozhlas vysílat po dlouhých letech jen česky ozívajíce zakázané české písně. Náhlý zavan svobodného vysilaní pusobí jako roznědka. 
Začíná proti nacistické povstání. Nacistický intentand Turdner protestuje a když nepochodil ani u českého inspektora aby vysílaní ustala. Žáda o vojenskou posilu , před hlavním chodem na Šverinově Vinohradské Třídě němci zesilují zatarasi z ostnatého drátu a pytluů s pískem. 
Posila 65 vojáků SS přijíždí na kolech v 11:45 a do rozhlasu pronikají vchodem z Balbínovy ulice
SSáci vyhledávají vysilací studio ale před tím čeští zaměstnanci ostranily německé napasi a orientační tabulky ,takže se schodiště a chodby pro němce stavají uplným bludištěm.Vté době z postaleckého velitelství z Bartomělecké ulici vyraží přes Václavské Náměstí autocar se 16 policisty.
Ve 12:10 zastavuji na Švenirově Vinohradské Třídě a hrnou se dovnitř venku stojí jenom dvojčlená hlídka Sssáků. Ve 12:15 vyvěšují čeští zaměstnanci z bálkonu průčelí rozhlasu nejprve českou poté americkou vlajku , sovědskou a britskou už vyvěsit nestihnou , protože ze spodního bálkonu stříleji němci. Zrím se vrádiu ozvala vyzva pro to co je české aby pomohlo českému rozhlasu protože Sssáci vraždí neviné čechy. Postalci se dobivají do budovy rozhlasu také z Balbínovy ulice. Nákladní Pragou A proráží vrata. Kuloment Sssáků umístěný v plan postu na dvoře rozhlasu hned kosi prvního utočiciho českého policistu, jeho kolega bere ukořistěný panzerfaus a v zapětí sním německé kulomenté hnízdo umlčuje.To už ze Smíchovských kasaren přijíždí k rozhlasu četa českých protektionálních vojáků pod vedením hejtmana Záruky. Četu vojáků přívaží na Šverinovu vinohradskou Třídu tramvaják kůli tomu zněnil změr jízdy tramvaje. K vládním vojákům se přidávájí se zbraněmi i bez nich civilisté. Další čeští bojovníci pronikají z Římské ulice do střechy, horniho patra rozhlasu a proražejí také otvory v bočních zdech budovy 


Povstalci postupně převáhají převahu a ssmani se stahuji do sklepů budovy a střílejí sklebnimi okenky. To je však jejich osudná chyba , protože je povstalci rozhodnou vyplavit je jako krysy. Před 17 hodinou rozvinuji hasiči hadice a do německých postavení se valý proudy vody. Za necelou hodinu jejich velitel nabízí kapitulaci . Následuje obvikle německé divadlo na německou čest ale když se v uniformě oběví hejtman vlády Zaruba němci konečně odhazují zbraně a vylezají ze sklepa.K dalšímu vyjednávaní začíná na Vinohradské třídě, v 18hodin začínají němci pod dohledem povstalců vynášet své zbraně a nakladají je na vůz červeného kříže. Čeští policisté , rozhlasáci a povstalci nad němci zvítězily. Budova je v českých rukou a český rozhlas bez přerušení svobodně vysíla . Český rozhlas v anglištině a ruštině volá spojenecké armady na pomoc Praze . Bitvu na Vinohradech němci prohrály.Ale nezdalice myšlenky na obsazení nebo zničení tak taktického radia . Povstalci proto v noci na 6.května staví okolo radia barikády . Na výzvy rozhlasu staví povstalci na 1600 barikát a budují překážky na hlavních silnici k hlavnímu městu aby zamezily k přísunu německých divizý umístěných v české kotlině. Přesto že němci nasadily proti rozhladsu i panzeřový vlak a děla v prostoru hlavního nádraží . Budova není stále moc poskožena . V 17:40 však utočí nízko letoucí proudový letou me 262 , půl tunová puma proniká zadní stěnou budovy až dolů do haly kde vybuchuje . Exploze bortí několik stropů a způsobuje několika metrovy kráter jen pár metrů od studia v suterenu . Umira několik povstalců a vysilaci a spojová technika jsou natolik poškozeny že přes celé usily není možno z Vinohrad vysílat.  
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one