495010318

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

 

Vítejte na histo.jex.cz

Bystřice n/P

Letecké osudy nad Bystřicí nad Pernštejnem,  


Mezi Věchnověm a Bystřici n/P se rozkládá rovina a tak tam nouzově přistál Fi151 ,který se nazývá Čáp . 
Pro některé lidi je zajmavější americké bombardování se stroji B-24 ,které prosluly atomovými útoky na Hyrošimu a Nagasaki. V okolí nebyly použity žádné atomové bomby ale bombardovalo se normálními pumami několik míst především  9.května 1945 Žďár nad Sázavou, Tišnov kde se vyráběly stroje Me-262 což byly neznámější proudová letadla druhé světové války ,které byly železničcí odváženy k letištím kde startovala. A konečně zbrojovka v Kuřim.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Údajná bitva u Bystřice n/P by měla proběhnout mezi fašisty a 1 českoslovenkým sborem v SSSR pod velením L.Svobody 

Vyzbrojení: Němci: 

                              -především střelné zbraně 

                              - hitlerovci by neměly mýt žádné tanky a dělat šlo o 

                                vojáky vyzbrojené lehkémi zbraněmi

                      Češi:

                             - byla to malá skupina obrněných jednotek 

                              -jela pomoci Praze tak musela být i rychlá

Bystřice nad Pernštejnem

Začalo jaro, byl krásný květnový den jako jiný , ale pro obyvatele Bystřice se tento květnový den zapsal do paměti na věky. Němci prohráli válku a utíkali před SSSR ke spojencům , protože se báli odplaty. Němci Bystřici drželi dlouho, protože tu je a byla železnice na které se prchalo líp. 

Jako první sem přišli Rumuni , protože byli s Němci a chtěli se asi SSSR odvděčit. Usadili se pár metrů před Bystřici a zůstali ve starém mlyně u potoka bystřičky (pro bystřičáky u valchy nebo u čističky) 

Potom sem přišli už sověti kteří začali obsazovat toto město. Obsadili most přes bystřičku a rozdělily se na dvě časti a začaly město obkličovat. Jedna skupina jela po budoucí silnici č.19 a druhá zase k směru ke středu. Odpor došel až na Tyršově ulici, kde byla pobočka gestapa nebo nějaké velitelství. Kde se vyslíchalo a možná i mučilo (není mi nic bližšího známo). Němci tuto budovu nechtěly opustit tak to vedlo k přestřelce. Při níž padlo několik SSSR vojáků. Po několika hodinách bylo město osvobozeno rudou armádou, která se dále hnala za dalšími němci.

10.května 1945 tudy jela i 1 českoslovesnká armáda v SSSR po bitvě u Dukly byla nově vyzbrojena. Naše armáda čistila oblast u Boskovic kde byly ještě tu a tam němci. Když se generál Svoboda dozvěděl že v Praze umírají češi vyslal brzy z rána 10.května malou skupinu na pomoc pražanům jejich boje za svobodu. Na východ od Bystřice teče řeka Svratka. Mezi Vírem a Koroužným se usadily němci, kteří kladli odpor projíždějícím rusům , kteří si jich ani nevšimly , ale Češi na svém uzemí nestrpěly žádného němce proto hitlerovce našli a to vedlo k bitvě u Bystřice, která samozřejně skončila vítěztvým naší armady.

Dostal jsem několik "kapitalistických" knížek jmenem Vojenské Dějiny Československa 1,2,3,4,5,6 už od středověku až po rok 1950. Dočetl jsem se v jedné z nich zajmavou zmínku o BITVĚ U BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM. O kmžitě jsem začal pátrat po bližích faktech ale jedno můžu říst cela jistě : Bitva u Bystřice n/P je na 95% výmysl Ale 5% je že to není vymysl že je to doopravdická zkutečnost.  


Ani ve Vírské kronice nic nebylo. A ani z Bystřického muzea ne.Náš kraj je rozmanitý. Jsou tu nádherné hrady,kostely a jiné divy Bystřicka. Já však beru za div to jak se někteří lidé v klíčových hodinách v minulosti zachovali.
Po silnicích utíkali vojáci a Německé rodiny. Vojáci neměli žádné zbraně protože dezertovali.Nastal květen 1945.

Nikdy v dějnách České republiky a tudíž i Bystřicka tu nebylo takové shromáždění vojáků a vojenské techniky jak v květnových dnech toho roku.

Nedaleko Bystřice nad Pernštejnem leží obec Vír ,která je proslulá svoji přehradou , lidé se sjíždějí ji obdivovat ze širokého okolí , ale než se tato přehrada postavila byl Vír malá vesnička ve které se všichni znali. Jeden muž několik přestavitelů partyzánu udal na Bystřickém gestapu na Tyršově ulici. Koho jmenoval byl hned na místě zastřlen. Ti ,kteří utekli nebo nebyli jmenovani se chtěli za padlé spolubojovníky pomstít. Naplanovali si na něj atentát. Provedli ho podle jejich plánu. Sešli se před jeho domem .Jeden můž vytáhl granát ,odjistil a hodil do otevřeného okna. Granát se pro překvapení partyzánů odrazil a dopadl mezi ně. Granát všechny zabil. Toho může zachránila tenká sítka proti mouchám.


U Bystřice nad Pernštejnem se stalo několik podobných událostí ale tento příběh mluví za vše. Z našeho kraje pochází letci ,kteří vyhráli bitvu o Británii . Mohl bych jmenovat brig. Gel. Letectva Aloise Kubitu z Bobrové a další letce, někteří z nich padli v boji. Rovněž taky na vychodní frontě naši vojáci padli za vlast. Za svou vlast položili obět největší a proto bysme je měli obdivovat. 

Nejslavnější partyzánský oddíl ve Vysočině byl Jermak kerý sem přijel v roce 1943.  

1.Příběh

Štefán byl jeden z těch byl nerozvážné povahy a to se mu vymstilo. Když se pohádal se svoji rodinou tak je po hádce zabyl. Policisté si na něho vyšíhali u hospody kam se šel uklidnit a popraviliho. 

2.Příběh

Tam kde se nachází obecní uřád v Bystřici nad Pernštejnem tam byla škola a za války to slooužilo jako nemocnice. V tomto špitále byly i vojáci. Jednoho dne ukradl muž jménem Fiala zbran. A kůli tomu byl zavolán obrněný vlak který hrozil Bystřici zničením. To bylo okolo 12 hodiny. 

3.Příběh

Na vysočině bylo tolik partyzánu že se nedali ani spočítat. Jednnoho dne udal jeden můž z Víru několik partyzánů. Ti se rozhodli spáchat atentát. Plán byl jednoduchý hodit mu do okna granát a utést. Nadešla hodina H všichni partyzáni vyšli před dům odjizdili granát a hodily do okna, granát se však odrazil protože můž měl v okně sítku proti mouchám granát dopadl mezi partyzány a vybouchl. 
-

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one