495010318

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb

 

Vítejte na histo.jex.cz

O mně

Narodil jsem se 29.11.1995 v Novém Měste na Moravě. Protože můj táta pracoval na železnici jako výpravčí tak jsem sním začal trávit čas na nádraží.Jezdily jsme tak dlouho až jsem poznal vojenskou techniku. A to mně začalo zajmat. A k tomu otec byl narukován (za komunismu) a byl radista na OT 810 což je zlepšený Sd.Kfz.251 (německé vozidlo z druhé světové války) a to mně poprvé spojilo s ww2

Jak jsem se dostal k HISTORII.

Vše začlo už když jsem nechodil do školy když jsem poprvé uviděl různou 

vojenskou techniku. A tohle vše vyvrchovilo 

když jsem po několika hodinách 

usilovního čtení přišel na jednu věc , a to tu že 

byla nějaká 1.světová válka

a také proč byla a takové různé věci.

A k tomu to bylo na vyročí vytvoření první republiky. 

Ve druhé tříděpo hlášení v rozhlase se nás začala 

paní učitelka ptát 

co to byla první světová válka . 

A já jako uplný zoufalec jsem začal říkat že 

začala 1914 a zkončila 1918 a co k ní vedlo 

(no to se učí ve škole až ve vyších  

ročnících) Byl jsem pochválen ale nikdo ve třídě 

asi nevěděl co jsem říkal 

protože když jsem si sedl tak jsem byl zahrnut 

otázky odkud to vím atd. Po 

rodičovském združení mi moje máma řekla 

že jsem pochválen od zmiňované 

učitelky že vím tolik zajmavých věcí. 

A tak jsem si začal číst dál a zystil jsem 

že byla i druhá světová válka ale moji 

oba rodiče mi říkaly že to ne že abych 

jsem si toho nevšímal že je to na mně 

moc težký že to bylo těžší , že jeden 

můž se nadřazoval nad ostatní atd. 

Ale mně to lákalo tak jsem se dozvěděl 

tolik věcí že z hry navojáky se stala 

plánovaná historická akce kde se bojovalo 

jak za starých dob. boužel jsem nenašel 

tolik spolubojovníků jako bylo ve 

skutečnosti ale bohatě mně stačilo 

pár lidí které jsem využíval jako velitele 

bojových jednotek a začaly jsme

dobívat pláž Omaha a bojovat jako 

ostřelovači ve Stalingradu. 

Začal jsem stavět letadla a 

zajmatce i o armádní techniku trošku víc.

Po čase jsem ji začal stavět. 

-------------------------------------------------------------

Zajmá mne historie od 19.stol. až po rok 1989 

Assaye,1803
Bitva u Assaye je považována za nejlepší výtěství britské síly.Ale není se ničemu divit když britové s tou nejlepší technikou zautočily na Maratky.V Indii byla revoluce a britové to nemohly dopustit.Britové s nimi uš jedonu prohraly v roce 1779 a něchtěly prohrát znovu.V teto bitvě to pro brity nevypadalo ani dobře ale přesto ničivě napdly postavení indů a zahnaly je přes řeku Juah na ktelé leží město Assasye.
 
Slavkov, 1805  
2.12.1805 Tam v tento den to vše proběhlo bitva tří generálu ale jeden vyhrál jeden z nejlepších taktiků 19 stol. Ale vše začalo v říjnu 1805 kdy za utočily na myslím Ulm kde byla rakouská armáda a dale pokračoval u Dunaje přes rakousko bez žádných odporů.To byla hlavní armáda ale někde už se taky bojovalo třeba u města Lienz.V listopadu roku 1805 padla Vídeň a Napoleon se vydal za svímy nepřítely rakouskému Arcivévody Ferdinandovi a ruskému ALexanderovi.A na začátku prosince se oběvily armády od Vídně Olomouce a Prahy a setkaly se na moravě přesně u Slavkova nebo jestli chcete tak blízko např. Ujezd u Brna,Blažovice Sokolnice atd. Francozové zautočily na střed ruské armady a tím je rozdělyla a bylo jasne ktera strana vyhraje


Waterloo,1815
Píše se 18.července roku 1815 bitva která nastane je ta nejroznější pro Napoleona.jeho taktika byla zautočit s jezdectvem.Ale britové měly taky taktiku takzvané čtvercové formace když zautočila francouská kavalerie tak se semkli do čtverců ktere kavalerije nemohla rozfrtit.Muškety s nasazený mi bodaky byly strašnépro jezdectvo se svími šavlemi nemohly nijak protrhnout nebo rozdělit čtverce.A proto začaly ustupovat na spojenci naopak utočit Francouzi spěchaly do Paříže.bitva u Waterloo byla poslední velkou bitvou a pomohla britům at si ve světě udělají jmeno a nasledujicí 19 stol. mělo být doslova britské stolejí.

Gettysburg, 1863
Válka za otroctví tak se dá nazvat tato válka.Mělo se rozhodnou jestli je otroctví pro lidctvo dobré nebo ne.Konfederace a Unie neboly Sever pro Jihu.V roce 1863 tato občasnká válka vrcholila a armády se setkaly u Gettysbugru a mezi 1 až 3 červencem roku 1863 byla tu s posledních bitev na americkem uzemí.Bitva se odehrála ve městě kdy vojska Jihu utočila na armadu unie.Třídení boje Konferedaci tak vyčerpalo že neměla už síly na další utoky a tak zvitězil v občanské válce Sever a otroctví bylo zrušeno.

Toto stoleti znamenalo že britské imperium utočilo a podmanovalo si uzemí převážne domorodců.

První Světová válka:
První Bitva na Martě, 1914
Zakopová valka tak je zvaná 1.světová valka a tato válka se dostala pár kilometrů k Paříži.A ofenziva kterou Němci začaly tuto válku se právě zastavila na řece Marne která teče z Langres a vlívá se do Seine u Paříže.Francouzi zastavily němce právě na řece Marne a začaly pronásledovat Němce.Dokonce Francouzi nezapoměly i na jejich Jezdectvo které se v teto válce ještě dostalo ke slovu.

Brusilovova Ofenziva,1916
Němci otevřely druhou frontu.Ale dál než do Polska se Němci nedostaly ale Rusové take kopaly zakopy takže opravdu zakopová válka.Brusilovova ofenziva byl vlasně utok na postavení němců v červenci roku 1916 a Rusové začaly honit Němce až do Německa.Brusilovova ofenziva zněnila vývoj války jako bitva na Martě 

Somma,1916
Katastrofa tak se dá popsat jedním slovem bitvu u Sommy v červenci roku 1916.
Hlavně uvolnit tlak na Francouze kteří byly pod tlakem.A proto 1 července asi 7.30 hodin to vypuklo britské síly zautočily na nepřítele.Řeka Somma která byla na tonto bojišti měla pro brity velký význam hlavně lodní dodávky zbraní a dalšího vybavení.Ale utok který měl být ničivý vedly hlavně nováčsi bez skoro žádneho vycviku.Ale podařilo se jim dosáhnou polovinu uzemí ktere v plánu měly dobít.

Ypres,1917
Ypres je město s propletenou vlakovou síti takže to bylo klíčové pro tuto bitvu kůly dodávkám materialu.Spojenci zautočily 16.srpna. A pokračovaly přes zaří až do listopadu tato oblas byla bahnitá a po několika měsíčním boji se tu stalo že se rožířily potkani kteří se živily na lidském masu.A kůli jilovite půde se nemohla voda sakovat a proto to bylo velké peklo.

Cambrai,1917
Listoapd pokračoval a byla tu další ofenziva.Tento krát o velke město Cambrai.Smutná ofenziva kdy britové získaly uzemí a rychle ho němci si vzaly zpět ale spojenci si aspon ubránily něco co získaly v teto.Liddel Hart o bitvě oznámil : ,,Zde dokazalo nasazení jen 378 tanku a asi 4000 tankistů asistujících pouhým šesti divizím pěchoty za cenu asi pětitisícových zdrát dosáhnout větší uzemní zisk a způsobit nepříteli větší otřes co se u Ypres podařilo několika tuctům divizi za tři měsíce se ztraatami 400 000 můžů"

,,Černý den" Německa 1918

tato bitva nemá ofisialní nazev a v jedné knize jsem si přečetl že ofenziva v srpnu je přezdivaná Černý Den Německa.Kůli tomu že od této bitvy se začalo hodně mím bojovat a začlo se běhat kůli tomu že bylo zajato 12 000 Němců a 2xkrát víc jich bylo zabito.Srpen roku 1918 ukončil válku kde po prvé proti sobě stál celí svět.Je to smutné že musím říst že tato zakopová válka při ktere.

¨
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one